کد خبر: ۹۱۶۵
۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
موازی با اقدامات حقوقی، ما به دنبال جلب رضایت خانواده متوفی هم بودیم. محیطبان برومند نجفی از پرسنل رسمی و پیمانی سازمان حفاظت محیط زیست نبود و با سازمان قرارداد کارمعین داشت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در خصوص عملکرد این سازمان در پرونده محیط بان برومند نجفی توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، سرهنگ جمشید محبت خانی با اشاره به روند پرونده محکومیت محیط بان برومند نجفی اظهار کرد: پس از آن که قضات پرونده محیط بان نجفی رای خود را مبنی بر قتل عمد مرحوم فلاحی صادر کردند و رای به قصاص محیط بان دادند، ما وکیلی به نام آقای خلخالی را با پیشنهاد خانواده محیط بان نجفی برای او گرفتیم که روی پرونده کار می‌کرد. از حدود ۹ ماه پیش هم دو وکیل به‌صورت افتخاری به روند دفاع از محیطبان پیوستند و در مجموع تیم وکالت به سه نفر افزایش یافت.

توضیحات فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره پرونده محیط بان «برومند نجفی»

وی با بیان اینکه پس از انتصاب دکتر سلاجقه به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، حکم قطعی قصاص محیط بان نجفی در دیوان عالی کشور تایید شد، تصریح کرد: دکتر سلاجقه از ابتدای شروع فعالیت در سازمان حفاظت محیط زیست، در هیات دولت و قوه قضاییه به‌صورت مستمر پیگیر پرونده این محیط بان بود و سرانجام با تلاش او و مجموعه سازمان حفاظت محیط زیست و دفاع جدی که از محیطبان در دادگاه به عمل آمد، موفق به اعاده دادرسی پرونده برابر ماده ۴۷۴ شدیم.

بیشتر بخوانید: محیط بان «برومند نجفی» در مقابل دادگاه به قتل رسید

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: موازی با اقدامات حقوقی، ما به دنبال جلب رضایت خانواده متوفی هم بودیم.

به عنوان مثال معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای پیگیری این موضوع به استان کرمانشاه سفر کرد که با وجود هماهنگی با پدر مقتول برای دیدار با سلاجقه و قول مساعد وی، در محل ملاقات حاضر نشد. رییس سازمان محیط زیست یک بار هم به‌صورت تلفنی با او حدود نیم ساعت صحبت و تلاش کرد رضایت خانواده مقتول را جلب کند.

محبت خانی ادامه داد: خود من هم چندین بار برای ایجاد سازش و جلب رضایت این خانواده به کرمانشاه رفتم و با مسوولان محلی، ریش‌سفیدان و متنفذان جلسات زیادی برگزار کردیم، اما متاسفانه خانواده فلاحی به هیچ عنوان حاضر به رضایت نبودند و مرتب می‌گفتند باید محیط بان بیاید پای چوبه‌دار و آنجا رضایت می‌دهیم که این هم می‌توانست یک ترفند باشد.

وی خاطرنشان کرد: حدود دو ماه پیش مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای هزینه وکالت آقای خلخالی از طریق اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه به حساب خانواده محیطبان برومند نجفی واریز شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح موضوع قطع حقوق محیط بان نیز گفت: محیط بان برومند نجفی از پرسنل رسمی و پیمانی سازمان حفاظت محیط زیست نبود و با سازمان قرارداد کارمعین داشت. برابر قانون چنانچه افراد با قرارداد کارمعین یک روز هم سر کار نیایند، حقوق آنان از سوی سازمان اداری و استخدامی قطع می‌شود بنابراین سازمان نمی‌توانست کار غیرقانونی انجام دهد، اما اداره کل استان از محل‌هایی که در اختیار داشت مبالغی را هر دو یا سه ماه یکبار تحویل خانواده او می‌داد.

به گفته محبت‌ خانی، صندوق ملی محیط زیست نیز در یک نوبت مبلغ ۲۰ میلیون تومان به خانواده محیط بان نجفی پرداخت کرده است.

وی در خصوص شهادت محیط بان نجفی نیز تصریح کرد: محیط بان ما از قصاص مبرا و در رای صادره، قتل عمد به شبه عمد تبدیل شده بود. او را در حین بدرقه و دست و پا بسته در یک عملیات ناجوانمردانه و تروریستی به شهادت رساندند.

محبت‌ خانی خاطرنشان کرد: رییس سازمان حفاظت محیط زیست بعد از وقوع این حادثه پیگیری‌های گسترده‌ای را هم برای دستگیری عامل جنایت و هم تایید بحث شهادت محیط بان نجفی انجام داده‌اند که ان‌شاءالله هرچه زودتر تحقق پیدا کند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر