کد خبر: ۳۰۶۹
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
رییس پلیس راهور:
در هر ساعت ۲ نفر از هموطنان در تصادفات فوت می‌کنند و به ازای هر نفر جانباخته در تصادفات، ۲۰ تا ۲۵ نفر مصدوم، معلول یا قطع نخاع می‌شوند.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: تصادفات دومین عامل مرگ و میر در کشور است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایسنا، سردار سید کمال هادیانفر در همایش یادبود قربانیان سوانح ترافیکی که امروز برگزار شد، اظهار کرد: امروزه به جز کرونا، تصادفات سومین عامل مرگ و میر در دنیا و دومین عامل مرگ و میر در کشورمان است.
در هر ساعت دو نفر از هموطنان در تصادفات فوت می‌کنند و به ازای هر نفر جانباخته در تصادفات، ۲۰ تا ۲۵ نفر مصدوم، معلول یا قطع نخاع می‌شوند.

هر ساعت ۲ ایرانی بر اثر تصادف فوت می‌کند

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه سالانه تقریبا ۱۵ تا ۲۰ درصد مصدومان سوانح رانندگی یا دچار قطع نخاع یا مصدومیت اساسی می‌شوند، گفت: در کشور‌های توسعه یافته، سبد‌های مالی، برنامه‌ها و راهبرد‌ها در جهت کاهش تصادفات پیش‌بینی می‌شود البته در قانون ششم توسعه ما نیز این موضوع آمده، اما من به خود اجازه نمی‌دهم با سیاسی‌کاری صحبت کنم، معتقدم در دولت‌های گذشته در زمینه کاهش تصادفات کوتاهی شده است و این دولت باید در این زمینه توجه جدی داشته باشد.

وی تاکید کرد: با هر نفری که در تصادفات کشته می‌شود، ۵.۳ میلیارد تومان خسارات ملی به کشور وارد می‌شود، گفت: ۳۰ دستگاه نقش مستقیم و غیر مستقیم و هشت دستگاه مستقیم در حوزه تصادفات دارند.

هادیانفر با بیان اینکه ۵۱ درصد جان‌باختگان سوانح رانندگی، در دم جان خود را از دست می‌دهند، گفت: این ۵۱ درصد باید به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه ۲۳۶ هزار کیلومتر راه و ۱۱۲۴شهر در کشور داریم، اظهارکرد: شش درصد از جان‌باختگان سوانح رانندگی حین انتقال به مراکز درمانی و ۴۳ درصد نیز در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند. غالباً نیز در مراکز درمانی در شهرستان‌ها نمی‌توانند نوع خونریزی را از نظر مغزی یا داخلی بودن تشخیص دهند و فرد جان خود را از دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد موتورسوار‌ها به دلیل ضربه مغزی در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، متذکر شد: ۸۰ درصد تصادفات در شمال کشور یا مربوط به عابرپیاده یا موتورسوار است. همیاران پلیس از سال ۸۵، نقشی ۱۸ درصدی در کاهش تصادفات داشته‌اند.

هادیانفر با بیان اینکه در زمان پیک تردد‌ها در هر روز ۷۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: در مجلس گفتم باید از تمام دستگاه‌ها در زمینه تصادفات توضیح بخواهند و هر دستگاهی توضیحات خود را ارائه دهد. رعایت حق‌تقدم و احترام به حقوق دیگران برای همه کفایت می‌کند.

وی در پایان گفت: در مجلس به نمایندگان نیز گفتم خیلی دنبال بودجه و اعتبار نیستیم و فقط می‌خواهیم به این حوزه تصادفات توجه داشته باشند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر