کد خبر: ۳۱۳۰
۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نامی از وی برده نشده به رویترز گفته است که ایران هنوز برای بازگشت به گفتگو‌های وین آماده نیست.

رویترز در گزارشی که پس از سفر تازه نماینده اتحادیه اروپا به تهران منتشر شده به نقل از مقامات اروپایی آورده است که تهران هنوز آمادگی بازگشت به مذاکرات وین را ندارد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، در این گزارش با استناد به سخنان یک مقام ارشد اتحادیه اروپا تصریح شده است که ایران پیش از بازگشت به گفتگو‌های وین خواهان بررسی متونی است که قرار است چند هفته دیگر در دیدار با نمایندگان اروپایی در بروکسل مطرح و به بحث گذاشته شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جریان گفتگو‌های خود در تهران توافق کردند که برای فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه رایزنی‌ها را در بروکسل انجام دهند.

انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین برای همین منظور چهار ماه پس از متوقف شدن گفتگو‌ها میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به تهران سفر کرده بود.

اتحادیه اروپا: ایران هنوز آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین نیست

در گزارش رویترز همچنین آمده است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکنون راضی به از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم با ایالات متحده در وین نشده است.

واشنگتن پس از به قدرت رسیدن دموکرات‌ها در کاخ سفید بر بازگشت ایالات متحده و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تاکید دارد؛ توافقی بین‌المللی و به ثبت رسیده در شورای امنیت سازمان ملل متحد که آمریکا پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

مقامات آمریکایی خواهان آن هستند که ایران ضمن بازگشت به میز مذاکرات به تعهدات داده شده در چارچوب برجام عمل کند و برنامه هسته‌ای خود را به نقطه آغاز توافق سال ۲۰۱۵ بازگرداند.

تهران نیز که در واکنش به انفعال کشور‌های اروپایی و متنفع نشدن از امتیازات اقتصادی برجام گام‌های متعددی را برای کاهش تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه برداشته، خواهان لغو کلیه تحریم‌هایی است که پس از خروج واشنگتن به صورت یکجانبه علیه ایران اعمال شده است.

دیپلمات‌های فرانسه، بریتانیا و آلمان، کشور‌هایی که به همراه چین و روسیه دیگر طرف‌های برجام را تشکیل می‌دهند، پیش از سفر انریکه مورا شرایط را بسیار حساس خوانده و اعلام کردند که با توجه به گسترش برنامه هسته‌ای ایران و بن‌بست پیش آمده در مذاکرات نمی‌توان شرایط را عادی توصیف کرد.

آمریکا نیز به تازگی از زبان وزیر خارجه و نیز نماینده ویژه خود در امور ایران هشدار داده که زمان برای تهران جهت بازگشت به مذاکرات وین به سرعت در حال سپری شدن است و در صورت ادامه بن‌بست و یا شکست گفتگو‌ها همه گزینه‌ها را مد نظر قرار خواهد داد.

این در حالی است که یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نامی از وی برده نشده به رویترز گفته است که ایران هنوز برای بازگشت به گفتگو‌های وین آماده نیست.

این منبع در ادامه گفته است: «آن‌ها (ایرانی‌ها) اصرار دارند که نمی‌خواهند مذاکراتی صرفا برای مذاکره انجام دهند بلکه به دنبال گفتگو‌هایی با نتایج عملی و در نهایت توافق نهایی بر سر چگونگی احیای برجام هستند.»

وی همچنین ایده برپایی نشستی دیگر در بروکسل را «خوب» توصیف کرد و گفت که این دیدار به هر دو طرف این فرصت را می‌دهد تا متونی که از ماه ژوئن به بعد روی میز بوده است را مورد بررسی قرار داده و ابهام‌های موجود برای تیم مذاکره کننده ایرانی را برطرف کند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز به تازگی گفته است که مذاکرات وین باید فوراً از همان جایی که در ماه ژوئن متوقف شده بود از سر گرفته شود

وی به خبرنگاران گفت: «ایران باید تمایل خود را در این زمینه از طریق اقداماتی عملی نشان دهد این خواست را به اشتراک بگذارد که خواهان از سرگیری گفتگو‌ها و دستیابی به توافقی مشترک است.

دولت جدید ایران بار‌ها گفته است که «به زودی» به مذاکرات وین باز می‌گردد، اما تاریخی برای این امر مشخص نکرده است.

دیپلمات‌های غربی پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بودند که مذاکرات وین قبل از پایان ماه اکتبر از سر گرفته شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر