کد خبر: ۳۵۴۲
۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۳
ما در اقتصاد بیشتر به وصف العیش می‌پردازیم تا خود عیش، و درست از همین رو است که براساس آمار رسمی، سهم ما از اقتصاد جهان، نصف شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از نصف شدن سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی طی چهار دهه گذشته خبر داد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در آیین افتتاح اتاق بازرگانی استان سمنان با اشاره به تاکیدات مکرر مسوولان بر اقتصاد و لزوم توسعه آن اظهار کرد: اگرچه سالهاست که اقتصاد، حرف اول در کشور بوده همه همه نشانه‌ها گویای این است که هیچ وقت، اقتصاد در عمل مسئله و حرف نخست کشور نبوده است.

وی با بیان اینکه برخلاف ادعاها، اقتصاد هیچگاه مسئله اول ما نبوده تصریح کرد: اقتصاد در همه این سال‌ها نه در حوزه سیاست داخلی و نه در سیاست خارجی دغدغه و مسئله اول کشور نبوده است.

غلامحسین شافعی: ما در اقتصاد بیشتر به وصف العیش می‌پردازیم تا خود عیش

شافعی با اشاره به اینکه رهبری معظم انقلاب در یک دهه اخیر همواره بر ضرورت توجه به اقتصاد و تولید و رفع موانع آن تاکید داشته ادامه داد: اگر تنها ۲۰ درصد از فرمایشات معظم له عملی می‌شد، وضعیت امروز اقتصاد ما وضعیت فعلی را نداشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با گلایه از عدم توجه به شعار‌های سال گفت: امسال از سوی مقام معظم رهبری، سال مانع زدایی‌ها نامگذاری شده، اما اگر از فعالان تولید بپرسید همه خواهند گفت، نه تنها موانع برداشته نشده بلکه موانع نیز بیشتر شده است.

وی با انتقاد از برخورد‌های شعاری با اقتصاد در کشور افزود: ما در اقتصاد بیشتر به وصف العیش می‌پردازیم تا خود عیش، و درست از همین رو است که براساس آمار رسمی، سهم ما از اقتصاد جهان، نصف شده است.

شافعی با بیان اینکه متاسفانه فرمایشات رهبری انقلاب در حوزه‌های اقتصادی اجرایی نشده اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از مسائلی که از سوی رهبری معظم انقلاب مطرح شده، اجرایی نشده است.

وی از برخورد نادرست با مفهوم "خودکفایی" به عنوان یکی از مشکلات حوزه کشاورزی نام برد و عنوان کرد: این نگرش که می‌خواهیم همه چیز را فارغ از اینکه از مزیت‌های آن برخورداریم یا نه، را خود بسازیم نیز تفکر اشتباهی است.

در بخش صنعت نیز کم و بیش مشکلاتی از این دست وجود دارد همچنانکه یک واحد صنعتی گاه می‌خواهد همه چیز را خود بسازد لذا به همه بخش‌ها از تولید تا بسته بندی نیز ورود می‌کند که این رویه ناصواب باید اصلاح شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تعدد ستاد‌ها و کارگروه‌ها و تقسیم مسوولان بین آن‌ها به عنوان یک اشکال اساسی دیگر نام برد و افزود: متاسفانه در این رویکرد هر کدام از ستاد‌ها و مدیران، کار خود را می‌کنند و در نتیجه فرآیند‌های اجرایی طولانی و همین بورکراسی تودرتو، سرمایه گذار و کارآفرین را خسته و پشیمان می‌کند. ضمن اینکه در چنین ساختاری به علت پراکندگی و تعدد ستادها، مسوول پاسخگوی واقعی نیز مشخص نیست.

شافعی ادامه داد: این‌ها موانع جدی است که فعالان اقتصادی در کشور با آن‌ها روبرو هستند و اگر این موانع به طور جدی و اساسی برداشته شوند، شاهد تحول در اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ما در اتاق ایران به عنوان مشاور قانونی سه قوه، این موانع را به رئیس جمهور و دولتمردان جدید منتقل کردیم اظهارامیدواری کرد: دولتمردان سیزدهم به صورت جدی به این حوزه ورود و این موانع اساسی را از پیش پای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور بردارند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر