کد خبر: ۴۸۰۴
۰۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
سخنگوی دولت:
شیوه اعطای یارانه که یا به شیوه ارز ترجیحی باشد و یا شیوه‌های دیگری باشد، منوط به تصمیم گیری مجلس درخصوص بودجه ۱۴۰۱ است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت مصمم به حمایت یارانه‌ای در حوزه‌های اساسی همانند گندم و دارو است، در عین حال گفت: شیوه اعطای یارانه که یا به شیوه ارز ترجیحی باشد و یا شیوه‌های دیگری باشد، منوط به تصمیم گیری مجلس درخصوص بودجه ۱۴۰۱ است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از رادیو گفتگو، علی بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه دولت هیچ برنامه کوتاه مدتی در خصوص حذف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد، اظهار کرد: در برنامه بلند مدت نیز طبیعتا تا زمانی که مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار نظر نکند و نسبت به سیاست‌های ناظر به حمایت‌های یارانه‌ای در این دو حوزه و شیوه اش تصمیم گیری نکند، نمی‌توان اظهار نظر کرد و باید منتظر تصمیم گیری مجلس در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۱ ماند.

وی با بیان اینکه دولت مصمم به حمایت یارانه‌ای در حوزه‌های اساسی همانند گندم و دارو است، در عین حال گفت: شیوه اعطای یارانه که یا به شیوه ارز ترجیحی باشد و یا شیوه‌های دیگری باشد، منوط به تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه ۱۴۰۱ است.

دولت هیچ برنامه کوتاه مدتی برای حذف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد

سخنگوی دولت با اشاره به مصاحبه معاون سازمان برنامه و بودجه با برنامه گفتگوی ویژه خبری مبنی بر حذف یارانه گندم و دارو تصریح کرد: معاون سازمان برنامه و بودجه در آن گفتگو در مقام تبیین لایحه بودجه ۱۴۰۱ این موضوع را بیان کرد.

یک زمان درخصوص سال ۱۴۰۰ صحبت می‌کنیم که برنامه کوتاه مدت می‌شود، در رابطه با ۱۴۰۰، معاون اول رئیس جمهور تاکید کردند هیچ گونه برنامه‌ای برای حذف وجود ندارد.

وی افزود: در خصوص ۱۴۰۱ معاون سازمان برنامه مطرح کرد که شیوه اعطای یارانه، پیشنهادی سازمان برنامه برای مجلس این بوده که در سال ۱۴۰۱ به شیوه متفاوتی اعطای یارانه صورت بگیرد یعنی در قالب ارز ترجیحی نباشد و تا زمانی که مجلس تصمیمی گیری نکند توانایی اجرا نخواهد داشت.

بهادری جهرمی با اظهار به اینکه مفاسد و مشکلات ناشی از اقتصاد ارز ترجیحی از کسی پوشیده نیست، عنوان کرد: استفاده دلالان و واسطه گران، افزایش قیمت‌های کاذب، افزایش مصرف‌های غیر واقعی و یا بهره برداری از کالا‌های اساسی در سایر حوزه‌ها امر روشنی است که در تخصیص ارز ترجیحی وجود دارد یعنی میزان تاثیرگذاری ارز ترجیحی صددرصدی نیست و بخش زیادی از آن در حوزه‌های دیگر می‌رود یا قاچاق معکوس می‌شود.

وی اظهار کرد: مسئله اصلی این است که شیوه بازتوزیع یارانه چگونه باشد تا ثمره بیشتری برای مردم در حفظ قدرت خرید داشته باشد. این یارانه‌ها چند سال به شیوه ارز ترجیحی اعطا شده و ما می‌بینیم که قدرت خرید مردم حفظ نشده حتی در همین کالاها؛ لذا معیوب بودن این شیوه بر کسی پوشیده نیست و مسئله آن است که اولا در چه بازه زمانی زمانبندی باشد دوما شیوه بازپرداختی جبران چگونه باشد.

سخنگوی دولت افزود: درخصوص سایر کالا‌ها دولت نیازمند زمان لازم برای برنامه ریزی برای باز توزیع یارانه‌ها بود که لایحه دو فوریتی تقدیم مجلس کرد، ولی متاسفانه مجلس دو فوریت لایحه را نپذیرفت و دولت را وادار تا امسال بتواند نسبت به باز توزیع یارانه‌ها تصمیم بگیرد و اقدام لازم را داشته باشد دولت هم در حال برنامه ریزی است تا هم شیوه و هم کم و کیف کار نهایی شود.

وی در مورد برنامه جایگزین حمایتی نیز گفت: اساسا مسئله آن است که شیوه حمایت چگونه باشد، یک شیوه حمایت اختصاص یارانه به واردکننده است که عنوانش ارائه ارز ترجیحی است، یک شیوه دیگر حمایت از تولید کننده است، شیوه دیگر این است که منابع یارانه‌ای را در اختیار مصرف کننده قرار دهیم یعنی به خود مردم واگذار کنیم. در جلسات کارشناسی، شیوه‌ای که به مصرف کننده اعطا می‌شود را مثمرثمرتر می‌دانند و فساد هم به حداقل می‌رسد و توزیع نیز عادلانه‌تر صورت می‌گیرد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر