کد خبر: ۵۰۰۰
۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
تظاهرکنندگان در پاریس، پایتخت فرانسه که شمار آن‌ها ۱۸ هزار نفر عنوان شده با گرته‌برداری از عبارت زننده‌ای که امانوئل مکرون خطاب به افراد واکسینه نشده استفاده کرده بود، خطاب به وی فریاد زدند: «ما هم حالت را می‌گیریم!»

شهر‌های مختلف فرانسه روز شنبه هشتم ژانویه ۲۰۲۲ بار دیگر صحنه تظاهرات ده‌ها هزار مخالف واکسیناسیون اجباری بود که در اعتراض به اظهار نظر جنجالی اخیر رئیس جمهوری کشورشان به خیابان آمده بودند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، امانوئل مکرون روز سه‌شنبه گذشته با ادبیاتی دور از انتظار به حدود پنج میلیون شهروند فرانسوی، واکسینه نشده گفته بود که «حال‌شان را می‌گیرد.»

وی سپس با متهم کردن برخی از این افراد به بی مسئولیتی و سواستفاده از آزادی‌های فردی گفته بود: وقتی آزادی شهروندی تهدیدی برای آزادی دیگران باشد فرد خاطی به یک شهروند بی مسئولیت تبدیل شده و در این حالت نمی‌توان دیگر او را شهروند خواند.

آقای مکرون روز جمعه نیز طی سخنانی که در جریان کنفرانس خبری مشترک با اُرزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در پاریس ایراد شد بار دیگر از اظهار نظر جنجالی خود دفاع کرد و مسئولیت آن را برعهده گرفت.

مخالفان واکسیناسیون اجباری در فرانسه: «ماکرون، ما هم حالت را می‌گیریم!»

وی سپس با طرح «استراتژی ساده‌ای» که بر پایه «واکسن زدن، واکسن زدن و واکسن زدن» استوار است توضیح داد که اعمال محدودیت برای افراد واکسینه نشده یک راهبرد کاملا اروپایی است.

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به واکسن‌گریزان در کشورش گفت: «آن‌ها نه تنها جان دیگران را به خطر می‌اندازند، بلکه آزادی شهروندان دیگر را نیز محدود می‌کنند و این از دیدگاه من غیرقابل قبول است.»

اظهار نظر جنجالی مکرون در باره مخالفان واکسیناسیون، بر اساس تازه‌ترین خبر‌ها یک شکایت نمادین قضایی را نیز علیه وی به جریان انداخته است.

یک شهروند ۶۳ ساله اهل منطقه «کورِز» اظهارات اخیر رئیس جمهوری کشورش در خصوص افراد واکسینه نشده را «تبعیض‌آمیز و توهین‌آمیز» خوانده و به صورت نمادین شکایتی علیه وی در دستگاه قضایی ثبت کرده است.

حضور واکسن‌گریزان در خیابان‌های پایتخت به دعوت میهن‌پرستان

تظاهرکنندگان در پاریس، پایتخت فرانسه که شمار آن‌ها ۱۸ هزار نفر عنوان شده با گرته‌برداری از عبارت زننده‌ای که امانوئل مکرون خطاب به افراد واکسینه نشده استفاده کرده بود، خطاب به وی فریاد زدند: «ما هم حالت را می‌گیریم!»

این افراد که به دعوت فلوریان فیلیپو، نامزد اروپا گریز انتخابات ریاست جمهوری و رهبر حزب «پاتریوت‌ها» (میهن‌پرستان)، شاخه‌ای منشعب از جریان راست افراطی «اجتماع ملی»، به خیابان آمده بودند همچنین پلاکارد‌ها و پارچه‌نوشته‌هایی را در دست داشتند که روی آن شعارهایی، چون «نه به گواهی واکسن» درج شده بود.

این شعار در واقع بیانگر مخالفت شدید ضد واکسن‌ها با لایحه‌ای است که دولت فرانسه با هدف اجباری کردن ارائه گواهی واکسیناسیون برای ورود به مکان‌های رفاهی، فرهنگی و تفریحی، چون کافه‌ها، رستوران‌ها، بارها، موزه‌ها و سینما‌ها به پارلمان فرستاده است.

لایحه یاد شده در صورت تصویب، شهروندان فرانسوی فاقد مجوز واکسیناسیون را از پانزدهم ژانویه برای ورود به اماکن فرهنگی، تفریحی و رفاهی منع می‌کند.

مرگ نماینده حامی واکسن‌گریزان بر اثر کووید۱۹

یک روز پیش از تجمع طیف راست افراطیِ مخالفان واکسن در پاریس، رئیس پارلمان فرانسه از مرگ تنها نماینده حزب پاتریوت‌ها در میان قانونگذاران فرانسوی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داده بود.

خوزه اِوررار به نمایندگی از حزبی در پارلمان حضور داشت که به شدت مخالف اقدامات دولت در مهار همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ بود.

اطلاعاتی در دست نیست تا مشخص شود این نماینده سابق ۷۶ ساله از دریافت واکسن امتناع کرده بود یا خبر، اما به گزارش فرانس‌پرسوی وی پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی از تظاهراکنندگان به اعمال محدودیت‌های کرونایی و واکسن اجباری حمایت کرده بود.

گفتنی است که مخالفان واکسیناسیون اجباری همزمان با تظاهرات چند هزار نفری در پاریس، در دیگر شهر‌های بزرگ این کشور نظیر لیون، مارسی، بوردو، نانت و چند شهر دیگر به خیابان آمده بودند.

تظاهرکنندگان که شمار آن‌ها در سراسر فرانسه بیش از ۱۰۵ هزار نفر اعلام شد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور و دولتش را به پایمال کردن آزادی‌های فردی و رفتار نابرابر و تبعیض آمیز با شهروندان متهم کردند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر