کد خبر: ۶۲۹۳
۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
کاظم غریب آبادی:
ایران در مسیر حمایت از حقوق انسان‌ها نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته و البته، هزینه‌های گزاف جانی و مالی بویژه در مبارزه با مواد مخدر و باند‌های بین المللی قاچاق و پذیرایی از میلیون‌ها پناهنده، پرداخته است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، با حضور در نشست عالی‌رتبه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، مواضع کشورمان را در جمع اعضای این شورا تشریح کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌ آبادی بیان کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، بر حمایت و ارتقای این حقوق برای آحاد افراد جامعه استوار است.

اعتقاد راسخ ما به حمایت از حقوق بشر هم ریشه در موازین دینی ما دارد و هم ناشی از تعهدات بین المللی است که آن‌ها را پذیرفته ایم.

وی ادامه داد: ایمان و باور راسخ دینی، زیرساخت‌های مستحکم فرهنگی، چارچوب‌های متقن قانونی و همچنین رویکرد اصولی به حقوق بشر و صیانت از آن، رکن اصلی سبک زندگی فردی و اجتماعی را در جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌دهد، به گونه‌ای که در اوج همه گیری ویروس کرونا در حالی که کشور‌های مدعی حقوق بشر دسترسی ملت ایران به تجهیزات مقابله با این ویروس را هدف اقدامات قهری یکجانبه قرار داده بودند، ایران با تکیه بر دانش و فناوری بومی موفق شد برخی ابزار‌های لازم برای درمان این بیماری را در داخل ایجاد کند و سخاوتمندانه آن را در اختیار دیگر کشور‌های نیازمند نیز قرار دهد.

ایران پیشتاز پاسخگویی به مکاتبات رویه‌های ویژه است

ایران در مسیر حمایت از حقوق انسان‌ها هزینه‌های گزاف جانی و مالی را پرداخته است

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه در حال حاضر، قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران، تمام تلاش و ظرفیت‌های خود را در جهت خدمت به مردم و حمایت و ارتقای حقوق آنان به کار گرفته‌اند، گفت: در این راستا، قوانین، سیاست‌ها و طرح‌های مختلفی بویژه در یک سال اخیر به تصویب رسیده و اجرایی شده اند.

در همین حال، جمهوری اسلامی ایران در مسیر حمایت از حقوق انسان‌ها نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته و البته، هزینه‌های گزاف جانی و مالی بویژه در مبارزه با مواد مخدر و باند‌های بین المللی قاچاق و پذیرایی از میلیون‌ها پناهنده، پرداخته است.

غریب آبادی با انتقاد از مواضع دوگانه حقوق بشری توسط برخی از دولت‌ها گفت: در حالی که همگان از حقوق بشر صحبت می‌کنند و حتی گاهی برای حمایت از یک مجرم، حمایت‌های سیاسی و رسانه‌ای گسترده‌ای بسیج می‌شود، اما برخی‌ها عامدانه از نقض گسترده حقوق مردم ایران در اثر تحریم‌ها عبور می‌کنند.

وی با بیان اینکه آمریکا در خط مقدم بکارگیری اقدامات قهری یکجانبه است، افزود: دولت آمریکا برای تحمیل خواسته‌های خود بر دیگر دولت‌ها، از هیچ تلاشی برای متوسل شدن به تحریم‌های تجاری، اخلال در جریان‌های سرمایه گذاری مالی و مسدود کردن دارایی‌ها دریغ نمی‌کند. این تحریم‌ها بویژه تحریم‌های اعمالی بر سیستم بانکی و مالی، بر فعالیت‌های انسان دوستانه نیز سختی و مشقت وارد کرده است.

آمریکا در حال پایمال کردن هر گونه هنجار بین‌المللی است

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر این موضوع که تحریم‌ها، مانع دسترسی به محصولات ضروری دارویی و پزشکی شده و از انتقال کمک‌های انسان دوستانه در زمان بلایای طبیعی و پاندمی کرونا جلوگیری کرده‌اند، تصریح کرد: آمریکا که به عنوان پلیس خود خوانده جهانی عمل می‌کند، در حال پایمال کردن هرگونه حقوق و هنجار بین‌المللی است.

این رفتار غیرقانونی، نه مشروع بوده و نه حقوقی و نباید توسط جامعه بین المللی تحمل شود. با توجه به پیامد‌های قابل پیش بینی و هزینه‌مند تحریم ها، باید به آن‌ها به عنوان یک سلاح و ابزار تجاوز نگریست. اقدامات قهرآمیز یکجانبه اقتصادی و تجاری برخلاف اهداف و مقاصد حقوق بشری بوده و در حقیقت، تنبیه دسته جمعی مردمان عادی هستند و باید به عنوان جنایت علیه بشریت تلقی شوند.

ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم است

غریب آبادی خطاب به نمایندگان حاضر در اجلاس ۴۹ شورای حقوق بشر سازمان ملل بیان کرد: مردم ایران از پدیده شوم دیگری به نام تروریسم نیز رنج می‌برند. در طول ۴۳ سال گذشته، ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم بوده و در این مدت، هزاران انسان بیگناه به دست آن‌ها شهید و یا به شدت مجروح شده‌اند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: گروهک‌های تروریستی تمامی اقشار جامعه را از زن و مرد، کودک، پیر و دانشمند هدف قرار داده اند. در این میان، بیشترین ترور‌ها که مصداق جنایت علیه بشریت است، توسط گروهک تروریستی منافقین در ایران انجام شده است؛ به طوری که از ۱۷ هزار شهید ترور در ایران، ۱۲۰۰۰ نفر توسط عوامل این گروهک به شهادت رسیده اند.

کشور‌های اروپایی و آمریکا تبدیل به مکانی امن برای گروهک‌های تروریستی شده‌اند

غریب آبادی با بیان اینکه این گروهک‌های تروریستی با کارنامه سیاه خود، از همان ابتدا در برخی کشور‌های اروپایی تشکیلات اداری داشته و عوامل آن‌ها، بدون هیچ محدودیت و پیگرد قضایی، آزادانه در کشور‌های اروپایی و آمریکا تردد کرده و برخی از این کشور‌ها تبدیل به مکانی امن برای آن‌ها شده اند، تصریح کرد: با توجه به مصونیت اعطایی از سوی کشور‌های غربی به گروهک تروریستی منافقین و پهن کردن فرش قرمز برای حضور در جلسات و نشست‌های دولت و پارلمان و حمایت مادی و معنوی از آن ها، در کمال تاسف مدتی است شاهد آن هستیم که سران این گروهک جانی و خطرناک، چهره حقوق بشری به خود گرفته و خود را حامی حقوق بشر معرفی می‌کنند.

کشور‌های اروپایی و سازمان ملل عوامل جنایتکار گروهک تروریستی را به پای میز محاکمه کشانده و پاسخگو کنند

وی ادامه داد: هر انسان آزاده و پاک سرشت، این سوال اساسی و جدی به ذهنش خطور می‌کند که چگونه برخی کشور‌هایی که مدعی دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند، گروهی که دستش به خون هزاران زن و کودک بی گناه در ایران، سوریه و عراق آلوده است، زنان را زندانی و شکنجه می‌کند، رحم‌های آنان را بیرون کشیده و عقیم می‌کند، آنان را وادار به طلاق و دختران را وادار به ازدواج اجباری می‌کند، مدافع حقوق بشر می‌نامند؟! چگونه می‌توان این تناقض را توجیه کرد؟!

دبیر ستاد حقوق بشر بیان کرد: از همین مکان از مقامات کشور‌های اروپایی و اتحادیه اروپا و سازمان ملل و شورای حقوق بشر می‌خواهم تا با در نظر گرفتن جنایات گسترده ارتکابی توسط گروهک تروریستی منافقین، ضمن اقدام جدی برای جلوگیری از فعالیت آزادانه عناصر این گروهک تروریستی در اروپا و همچنین حضور در سازمان‌های بین‌المللی و شورای حقوق بشر تحت عناوین پوششی، سران و عوامل جنایتکار آن را به پای میز محاکمه کشانده و پاسخگو کنند.

ترور ژنرال قاسم سلیمانی توسط آمریکا هدیه‌ای به گروهک تروریستی داعش بود

غریب آبادی با اشاره به شهادت سپهد قاسم سلیمانی تاکید کرد: در همین چارچوب، باید به اقدام جنایتکارانه ترور ژنرال قاسم سلیمانی توسط رژیم آمریکا نیز اشاره کنم. این یک اقدام تروریسم دولتی و در نقض کامل حقوق بین الملل و هنجار‌های حقوق بشری و همچنین هدیه‌ای به گروهک تروریستی داعش بود.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه شهید سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و یک شخصیت مورد احترام بسیاری از ملت‌ها و دولت‌ها بود، تصریح کرد: نظام‌های قضایی ایران و عراق مصمم به محاکمه آمران و عاملان این جنایت هستند. قوه قضاییه ایران بزودی محاکمه تمامی عوامل دخیل در این جنایت، بویژه ترامپ، پومپئو و مک کنزی، را آغاز خواهد کرد.

غریب‌ آبادی با اشاره به به اقدامات رژیم صهیونیستی اسرائیل با حمایت آمریکا در ترور پنج دانشمند هسته‌ای ایران، تاکید کرد: مرتکبان چنین اقدامات غیر انسانی و وحشیانه‌ای باید در قبال جنایت خود پاسخگو باشند.

صدور قطعنامه‌های وضعیت حقوق بشر و انتصاب گزارشگر ویژه اقدامی سیاسی و گزینشی است

دبیر ستاد حقوق بشر خطاب به رئیس اجلاس گفت: جمهوری اسلامی ایران صدور قطعنامه‌های وضعیت حقوق بشر در ایران و انتصاب گزارشگر ویژه را اقدامی سیاسی، گزینشی، غیر منصفانه و مبتنی بر معیار‌های دوگانه می‌داند.

چنین اقداماتی، بدون اشراف به مبانی حقوقی و خواست ملت‌ها و بدون اقرار به حق تعیین سرنوشت و فرهنگ ملت ها، با استاندارد‌های حقوق بشری کاملاً بیگانه است. استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر برای اعمال فشار به برخی کشور‌ها برای حصول به اهداف سیاست خارجی و در عین حال، سکوت در برابر وضعیت‌های جدی حقوق بشری به خاطر همراهی سیاسی کشور‌های مربوطه و منافع اقتصادی، باید کاملاً طرد شود.

غریب آبادی ادامه داد: از تمامی کشور‌هایی که عضو این شورای مهم هستند، می‌خواهم که مسئولیت پذیر باشند و به برنامه‌های مبتنی بر سوء نیت برخی کشور‌ها در ارائه قطعنامه و نصب گزارشگر ویژه، که بیشتر به تقابل می‌انجامد و نه تعامل، نه بگویند.

متاسفانه، بیشترین حامیان این برنامه‌های سیاسی، ناقضان عمده حقوق بشر در کشور‌های خود و همچنین ناقضان حقوق سایر ملت ها، بویژه ملت ایران، از طریق تحمیل، اشاعه، حمایت، پایبندی و پایبندی مضاعف به اقدامات قهری یکجانبه و حمایت از گروهک‌های تروریستی، هستند.

همچنان شاهد انفعال برخی کشور‌ها در قبال جنایات رژیم صهیونیستی هستیم

غریب آبادی خطاب به نمایندگان حاضر در اجلاس بیان کرد: مردم مظلوم فلسطین همچنان تحت ظلم و ستم رژیم آپارتاید اسرائیل هستند و حقوق بشر آنان بطور سیستماتیک توسط این رژیم نقض می‌شود. متاسفانه، همچنان شاهد انفعال برخی کشور‌ها در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و بعضاً کمک و مساعدت برخی کشور‌ها به این رژیم هستیم.

وقت آن فرارسیده است تا جامعه بین المللی بطور متحد در کنار مردم فلسطین باشد و همبستگی خود را با آنان نشان دهد. در این راستا، آیتم دستورکار شورا در پیگیری حقوق زنان، دختران و کودکان بی گناه فلسطینی که توسط رژیم اسرائیل کشته شدند، حیاتی است و ما از حفظ این آیتم در دستورکار تا زمانی که مرتکبان جنایت پاسخگو شوند، حمایت می‌کنیم.

ایران از برقراری صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویا حمایت می‌کند

وی گفت: مردم مظلوم یمن نیز همچنان در رنج به سر می‌برند. متاسفانه، ما شاهد یک جنگ طولانی و وضعیت بحرانی انسانی در یمن هستیم که ناشی از فروش سلاح از سوی برخی کشور‌ها به متجاوز و جلوگیری از ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این کشور می‌باشد. حل و فصل منازعه یمن در گرو احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت خود و رفع محاصره اقتصادی، انسانی، آتش بس و شروع گفتگو‌های یمنی – یمنی است. جمهوری اسلامی ایران از برقراری صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویاً حمایت می‌کند و از هیچ کوششی در این راستا فروگذار نمی‌کند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه اسلام هراسی، نژادپرستی، تروریسم، تبعیض سیستماتیک، اشکال جدید بردگی، اقدامات قهری یکجانبه و تحمیل سبک زندگی خود به دیگران، مهم‌ترین چالش‌ها در فراروی حمایت و ارتقای حقوق بشر هستند، گفت: برای حمایت واقعی از حقوق بشر باید به تنوع فرهنگ‌ها احترام گذاشت، رهیافت استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر را باید رها کرد و یک رویکرد متوازن درخصوص حقوق بشر اتخاذ کرد.

از تعاملات دو و چندجانبه حقوق بشری استقبال می‌کنیم

غریب آبادی تصریح کرد: جمهوری اسلای ایران در چارچوب اصولی مانند احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دیگران، همواره آمادگی و تمایل خود برای تعاملات حقوق بشری با سازوکار‌های حقوق بشری بین المللی و کشور‌های علاقمند را اعلام کرده است. از اینرو، ما از تعاملات دو و چندجانبه حقوق بشری، از طریق گفتگو و همکاری به شیوه‌ای برابر، استقبال می‌کنیم.

وی بیان کرد: ایران همکاری و تعامل سازنده‌ای با سازوکار‌های حقوق بشری ملل متحد، شامل دفتر کمیسرعالی و نهاد‌های معاهده‌ای داشته و با نظر مثبت، در آینده نیز به آن ادامه خواهد داد.

ایران در پاسخگویی به مکاتبات رویه‌های ویژه پیشتاز است

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: در همین رابطه، جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۷۰ درصد پاسخگویی به مکاتبات رویه‌های ویژه، در مقایسه با سایر کشور‌ها جزو کشور‌های پیشتاز است.

مایلم به اطلاع شما برسانم که برای دومین بار، جمهوری اسلامی ایران گزارش میان دوره‌ای خود را در پرتو توصیه‌های یو پی آر دور سوم در جریان این نشست شورای حقوق بشر ارائه خواهد کرد. این موضوع، حاکی از سیاست اصولی ایران در حمایت از سازوکار یو پی آر، به عنوان یک سازوکار حرفه‌ای و متوازن برای تمامی کشور‌ها است.

غریب آبادی در پایان با بیان اینکه حقوق بشر یک اصل اساسی برای جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: ایران، تحقق خواسته‌های مردم خود در حمایت و ارتقای کرامت و حقوق بشر خود، صرف نظر از مذهب، عقیده، نژاد و جنسیت را به عنوان وظیفه اصلی خود تلقی می‌کند و در این مسیر، به تعهدات بین‌المللی خود در حوزه حمایت و ارتقای حقوق بشر نیز احترام می‌گذارد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر