کد خبر: ۶۴۷۲
۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸
جمعیت حاضر در مناطق آزاد از آموزش‌های لازم برای اشتغال برخوردار نیستند به همین منظور باید تحت آموزش قرار گیرند. این مقوله در دستور کار قرار گرفته است و در صدور پروانه واحد‌های صنعتی و تولیدی الزام خواهیم کرد تا از نیرو‌های بومی استفاده کنند.

به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی متناسب و عادلانه و حمایت از اشتغال نیرو‌های بومی در مناطق آزاد کشور، تفاهم نامه همکاری بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور امضاء شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از فرینا، این تفاهم نامه همکاری امروز دوشنبه (۱۶ اسفندماه) به‌منظور ارتقاء و بهبود مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضیان کسب فرصت شغلی یا افراد شاغل در بخش‌های گوناگون اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، بین «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «حجت الله عبدالملکی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد.

اهتمام ویژه به ارتقای مهارت فنی نیروی های انسانی در مناطق آزاد کشور

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با بیان اینکه این تفاهم نامه در جهت بهبود وضعیت اشتغال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضا رسیده است گفت: امروز در سطح کشور ۸ منطقه آزاد به صورت فعال وجود دارد و مجوز فعالیت ۷ منطقه آزاد نیز در ابتدای امسال تایید و ابلاغ شد که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به دنبال راه اندازی هر چه سریع‌تر این مناطق است که سبب می‌شود تا نقاط مختلف کشور از مزیت مناطق آزاد بهره‌مند شوند.

سعید محمد خاطرنشان کرد: ظرفیت موجود در کشور ظرفیت بالایی است و عموما مناطق آزاد نیز بجز کیش و قشم در حوالی مناطق محروم هستند. ۲۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در این مناطق مستقر هستند که نقش بسزایی در رونق مناطق دارد که می‌توان در مناطق آزاد اروند، انزلی و آذربایجان شرقی و غربی نمونه‌های آن را به خوبی مشاهده کرد.

وی افزود: در تلاشیم تا واحد‌های صنعتی و تولیدی در هر منطقه آزاد متناسب با معیشت مردم ایجاد شوند.

امروز اگر در اینچه برون محصول اصلی پنبه است باید واحد‌های صنعتی متناسب با این محصول احداث شوند و پس از آن صادرات این محصول در دستور کار قرار گیرد. در همین راستا ضرورت دارد تا در کیش نیرو‌های متخصص گردشگری تربیت و در چابهار نیز نیرو‌های متخصص حوزه انرژی ساماندهی شوند.

مشاور رییس جمهور تصریح کرد: جمعیت حاضر در مناطق آزاد از آموزش‌های لازم برای اشتغال برخوردار نیستند به همین منظور باید تحت آموزش قرار گیرند. این مقوله در دستور کار قرار گرفته است و در صدور پروانه واحد‌های صنعتی و تولیدی الزام خواهیم کرد تا از نیرو‌های بومی استفاده کنند. می‌بایست آموزش از واحد‌های صنعتی آغاز و منابع مالی نیز با هم افزایی تامین شود.

سعید محمد با اشاره به این که پتروشیمی چابهار تا ۱۸ ماه دیگر وارد مدار می‌شود، گفت: از امروز تاکید کرده ایم که نیرو‌های بومی چابهار که آموزش دیده اند در این واحد صنعتی مشغول به کار شوند. این یک ضرورت است که بواسطه تفاهم با سازمان فنی و حرفه‌ای می‌تواند ممکن شود تا مردم مناطق محروم نیز دیگر مشکل اشتغال نداشته باشند و این مناطق با سرعت بیشتری توسعه یابند.

گفتنی است؛ این تفاهم نامه در ۹ ماده تنظیم شده است که از جمله محور‌های همکاری آن می‌توان به ارتقای وزن اجتماعی مهارت در بین نقش‌آفرینان و ساکنین مناطق آزاد، بسترسازی به‌منظور رشد اقتصادی مداوم و فراگیر، اشتغال پایدار و مولد و کار شایسته، ارتقای توان تولید و صادرات محصولات در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی به‌واسطه ارتقای کیفیت و بازدهی منتج از آموزش مهارت به نیروی انسانی، همچنین زمینه‌سازی مؤثر برای انتقال تکنولوژی از طریق توسعۀ منابع انسانی، حمایت از ایده‌پردازی و پرورش افراد خلاق و ایده‌پرداز و روزآمدسازی تجهیزات و سخت‌افزار آموزشی مبتنی بر فناوری با گسترش تعاملات مشترک و استفاده از تجارب و ظرفیت‌های مجامع و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای اشاره کرد.

این تفاهم نامه همکاری امروز دوشنبه (۱۶ اسفندماه) در محل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضای طرفین رسید.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر