کد خبر: ۹۴۱۳
۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۰
٪۶۰ بدن ما از آب تشکیل شده است و مغز از بیش از ۹۰ ٪ آب تشکیل شده است از این رو حیاتی است که مخزن آب بدن را پر نگه دارید.

آیا می‌خواهید زندگی سالم‌تری داشته باشید، اما وقت و انرژی تغییر اساسی روش زندگی خود را ندارید؟

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از بی بی سی، در اینجا چند ترفند کوچک و آسان را به شما معرفی می‌کنیم، از نوشیدن آب تا استراحت و وقفه‌های میان روز که با انجام آن‌ها اثرات شگفت‌آور آن‌ها را خواهید دید.

۱. آب بنوشید

روز‌های گرم و طولانی تابستان لذت‌بخش است، اما برای جانشینی آب بدن که بر اثر تعریق از دست می‌رود باید آب بیشتری بنوشید.

٪۶۰ بدن ما از آب تشکیل شده است و مغز از بیش از ۹۰ ٪ آب تشکیل شده است از این رو حیاتی است که مخزن آب بدن را پر نگه دارید.

به نظر می‌رسد انجام باور قدیمی هشت لیوان آب در روز به آسانی امکان‌پذیر نباشد واقعیت این است که مبنای علمی هم ندارد. بهترین راه این است که با هر وعده غذا یک لیوان آب بنوشید، این کار خیلی آسان‌تر است.

۱۲ راه آسان برای بهبود سلامتی در تابستان

۲. کمی آفتاب بگیرید

حالا که آفتابِ عالمتابِ تابستانی پرتوان می‌تابد بهتر است موهبت حضورش را جشن بگیریم.

در تابستان تا می‌توانید برای زمستان ویتامین دی ذخیره کنید.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب باعث ترشح بیشتر سروتونین مغز می‌شود که آدم را سرحال می‌کند و آرامش و تمرکز بیشتر به‌ارمغان می‌آورد.

۳. صبح زود پیاده‌روی کنید

یکی از بهترین موهبت‌های تابستان طولانی بودن روزهاست پس چرا از سحر‌گاه‌های روشن تابستان برای پیاده‌روی استفاده نمی‌کنید؟

ثابت شده است که اگر صبح زود خود را در معرض نور روز قرار دهید، ساعت بدن شما جلوتر می‌افتد و شب برای خواب آمادگی بهتری خواهید داشت و پیاده‌روی سریع به طور چشمگیری خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

پس از هوای گرم سحرگاه تابستان استفاده کنید و به پیاده‌روی بروید.

۴. تا می‌توانید در فضای سبز به سر برید

طبیعت شفابخش است. پزشکان در بخش‌هایی از اسکاتلند برای درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی و ناراحتی‌های قلبی به‌سر‌بردن در طبیعت و فضای سبز را تجویز می‌کنند.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که گذراندن هر هفته حدود ۱۲۰ دقیقه در طبیعت بهترین زمان برای بالاترین نتیجه و بازده درمانی مانند کاهش سطح کورتیزول و در نتیجه استرس است.

پس دل به طبیعت بسپارید تا آرامش درونی خود را باز‌یابید.

۵. دوش آب سرد بگیرید

وقتی هوا داغ و شرجی است هیچ‌چیز بیشتر از دوش آب‌سرد آدم را سرحال نمی‌کند. دوش آب‌سرد فواید بهداشتی فراوانی هم دارد.

آب سرد ایجاد استرس کوتاهی می‌کند که بدن را سر‌حال می‌کند و باعث می‌شود میزان دوپامین، سروتونین و بتا-اندورفین بالا برود. به‌علاوه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که آب سرد باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود و در مقابله با بیماری‌های گوناگون از رماتیسم تا افسردگی مؤثر است. پس یک دوش آب‌سرد بگیرید تا سلامت و سرحال شوید.

۶. کتاب بخوانید

وقتی در ساحل آفتاب می‌گیرید یا روی چمن‌ها لم می‌دهید کتاب بخوانید تا ذهن خود را تقویت کنید.

پژوهش‌ها نشان داده است که بهترین راه برای کاهش استرس کتاب خواندن است (حتی بیش از شنیدن موسیقی یا هیچ‌کاری نکردن!)، چون باعث می‌شود توجه شما به موضوعی بیرون از خودتان جلب شود.

کتاب خواندن چاره و درمانی برای افراد مبتلا به افسردگی هم هست. پس اگر قصد رفتن به تعطیلات دارید فراموش نکنید چند کتاب داستان هم در چمدان بگذارید.

۷. مراقبه کنید

احساس کلافگی و پریشانی می‌کنید؟ مراقبه کنید.

فقط کمی مراقبه در هر روز روحیهٔ شما را بهبود می‌بخشد و خواب آرام‌تری خواهید داشت و سیستم ایمنی شما کارایی بیشتری پیدا خواهد کرد و توان جسمی بیشتری برای رویارویی با استرس و درد پیدا خواهید کرد.

انبوهی از منابع گوناگون برای مراقبه در اینترنت موجود است یا بهتر این است که کلاس و مربی برای مراقبه پیدا کنید. حتی ده دقیقه مراقبه چند بار در هفته بسیار مفید است پس همین حالا شروع کنید.

۸. در روز یک چُرت بخوابید

بر اثر گرما احساس تنبلی و کسالت می‌کنید؟ یک چرت بخوابید. یک چرت (خواب کوتاه) در طول روز خطر بیماری‌های قلبی و نارسایی و سکتهٔ قلبی را کاهش می‌دهد و باعث تقویت حافظه و توانایی یادگیری مطالب جدید می‌شود.

خواب نیم‌روزی طولانی‌تر (حدود ۹۰ دقیقه و بیشتر) فایدهٔ بیشتری برای شما دارد، اما حتی بین ۵ تا ۲۰ دقیقه چرت بین روز باعث هشیاری بیشتر خواهد شد.

پس دیگر لازم نیست با رخوت و کسالت بعد‌از‌ظهر تابستان مبارزه کنید، یک چرت بخوابید.

۹. خود را قوی‌تر تصور کنید

با‌اینکه همهٔ ما می‌خواهیم هیکل مناسبی در تابستان داشته باشیم، اما انگیزهٔ کافی برای ورزش در پایان روز دراز تابستان نداریم به‌ویژه در ماه‌های گرم‌تر سال ترجیح می‌دهیم ملافهٔ خنکی روی سر خود بکشیم و روی مبل لم بدهیم.

اما بخت یار شماست: پژوهش‌ها نشان داده است که می‌توانید فقط با فکر کردن دربارهٔ آن خود را قوی‌تر کنید.

تصور کردن روشی است که ورزشکاران سر‌شناس در رشته‌های گوناگون مانند راگبی و تنیس انجام می‌دهند و حتی کمک می‌کند که تند‌تر بدوید.

پس چرا همانطور که رو مبل لم داده‌اید با تصور اینکه قوی‌تر هستید به تمرینات بدنی خود ادامه نمی‌دهید؟

۱۰. از گیاهان خانگی نگهداری کنید

تابستان زمانی است که شاخ‌وبرگ گیاهان و سایه‌سار درختان همسایه را به چشم حسادت می‌نگرید، اما حتی اگر حیاط یا فضای باز ندارید می‌توانید گیاهانی را به خانه بیاورید.

گیاهان خانگی بهترین راه برای تصفیهٔ هوا و کاهش آلودگی فضای داخلی خانه است.

گیاهان خانگی به ما در تمرکز بیشتر کمک می‌کنند و پژوهشی نشان داده است که وقتی کارکنان از محل نشستن خود بتوانند گیاهی را ببینند در آزمون‌های ویژهٔ تمرکز ۱۹٪ بهتر عمل می‌کنند. پس پیش به‌سوی تهیهٔ گیاهان خانگی تا خانه‌ای سبز داشته باشیم.

۱۱. در نوبت‌های کوتاه ورزش کنید

وقتی هوا گرم است انگیزه برای ورزش کم می‌شود، اما ثابت شده است که ورزش در نوبت‌های کوتاه یا فعالیت‌بدنی کم هم به‌اندازهٔ ۳۰ دقیقه ورزش مفید است.

ورزش کوتاه به کاهش وزن و فشار خون و میزان کلسترول کمک می‌کند. هم‌چنین هر دقیقه ورزش اثر دارد، فقط دو دقیقه از پله بالا رفتن چند بار در روز پس از هشت هفته اثرات قابل توجهی دارد.

پس به‌جای ترس و نگرانی از ۵ کیلومتر دویدن مسافت‌های کمتر و ورزش به مقدار ممکن‌تر را امتحان کنید.

۱۲. استراحت کنید

پشت میزتان نشسته‌اید. آفتاب در خیابان می‌تابد و از آن دور ماشین بستنی‌فروش را می‌بینید... و تمرکز خود را از دست می‌دهید.

گاهی خوب است بگذارید ذهن پرسه‌ای بزند. برای تفکر خلاق، روحیهٔ بهتر و تصمیم‌گیری مؤثر و تاب‌آوری ذهنی استراحت ضروری است.

حتی یک استراحت و وقفهٔ ۳ دقیقه‌ای میزان ضربان قلب را پایین می‌آورد و دقت‌عمل شما را بالا می‌برد. به‌علاوه خوب است که چند دقیقه چشم از صفحه‌های گوناگون دستگاه‌ها برگیرید. این کار تنبلی نیست، روشی علمی است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر