کد خبر: ۱۰۵۲۷
۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴
اگر هر کس تنها ۱۱ دقیقه فعالیت روزانه داشته باشد، یک مرگ از هر ۱۰ مرگ زود هنگام کاسته خواهد شد.

مطالعاتی که در بریتانیا صورت گرفته نشان می‌دهد برای این که از فواید ورزش بهره‌مند شوید لازم نیست دونده یا ورزشکار باشید بلکه یک پیاده روی سریع روزانه کفایت می‌کند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از بی بی سی؛ بنا بر این مطالعات اگر هر کس تنها ۱۱ دقیقه فعالیت روزانه داشته باشد، یک مرگ از هر ۱۰ مرگ زود هنگام کاسته خواهد شد.

ولی بیشتر مردم نمی‌توانند از عهده دست کم ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته که توصیه می‌شود برآیند.

اما به گفته پژوهشگران دانشگاه کمبریج کمی ورزش بهتر از به کلی ورزش نکردن است.

۱۱ دقیقه در روز پیاده روی کنید

سرویس بهداشت ملی بریتانیا توصیه می‌کند که شخص هر هفته ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت جسمی که ضربان قلب را تندتر می‌کند، انجام دهد یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت سخت و شدید که نفس را به شماره بیاندازد، داشته باشد.

تیم پژوهشی، صد‌ها مطالعه قبلی در باره فواید فعالیت جسمی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که انجام حتی نصف میزان توصیه شده می‌تواند یک مورد از هر ۲۰ مورد بیماری‌های قلبی و رگ‌ها و تقریبا یک مورد از سی مورد ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

نصف میزان توصیه شده برابر است با ۷۵ دقیقه فعالیت در هر هفته-یازده دقیقه هر روز- دوچرخه سواری، پیاده روی تُند، کوه نوردی، رقصیدن یا تنیس بازی کردن.

دکتر سورن بریج، که سرپرستی این تحقیقات را به عهده داشته می‌گوید: "باید احساس تحرک کنید، ضربان قلب شما تُندتر خواهد بود، ولی لزوما احساس نخواهید کرد که از نفس افتاده اید. "

طبق این پژوهش همین مقدار فعالیت کافی است که خطر ابتلا به بیماری قلب و سکته مغزی را ۱۷ درصد و ابتلا به سرطان را ۷ درصد کاهش دهد.

ورزش منظم چربی بدن و فشار خون را کم می‌کند و در عین حال در دراز مدت موجب بهتر شدن سلامت جسمانی، خواب و سلامت قلب می‌شود.

فواید ورزش ممکن است برای سرطان‌های بخصوصی مانند سرطان سر و گردن، معده و سرطان خون بیشتر از ابتلا به سرطان‌هایی مانند سرطان ریه، کبد، مخاط رحم، روده بزرگ و سرطان پستان باشد.

البته همه نمی‌توانند ورزش‌هایی را که سرویس بهداشت ملی بریتانیا توصیه می‌کند انجام دهند- دو نفر از هر سه نفر می‌گویند مدت ورزش کردن آن‌ها کمتر از ۱۵۰ دقیقه (دو ساعت و نیم) در هفته است (مدت متوسط ورزش) و کمتر از یک نفر از هر ۱۰ نفر می‌تواند در هفته بیش از ۳۰۰ دقیقه (۵ ساعت) ورزش کند.

دکتر بریج می‌گوید: "اگر شما کسی هستید که ایده ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی ملایم در هفته به نظرتان دلهره آور است، می‌توانیم بگوییم که یافته‌های ما خبر خوبی است. اگر ۷۵ دقیقه در هفته به نظرتان عملی است می‌توانید به تدریج مدتش را زیاد کنید تا به اندازه‌ای که توصیه کرده ایم برسید. "

در نشریه بریتانیایی اسپورتس مدیسین، حدود ۱۰۰ مطالعه وسیع و نزدیک به ۲۰۰ مقاله که در باره فواید ورزش انتشار یافته، بررسی شده است.

آن‌ها حساب کردند که اگر هرکس در هفته حد اقل ۱۵۰ دقیقه-مدت کامل- ورزش کند، یک مرگ از هر ۶ مرگ زود هنگام کاسته خواهد شد.

به عقیده پژوهشگران عوض کردن برخی از عادت‌ها تنها چیزی است که لازم است.

به طور مثال آن‌ها توصیه می‌کنند که بهتر است سعی کنید بجای استفاده از اتومبیل پیاده یا با دوچرخه سرِ کار با به مغازه بروید؛ یا برای بازی با فرزندان یا نوه هایتان، بازی‌های پُرتحرکی را انتخاب کنید.

به گفته این پژوهشگران انتخاب فعالیت‌های لذت بخش به صورت یک برنامه منظم هفتگی، بهترین راه برای افزایش میزان فعالیت‌های فیزیکی است.

سرویس بهداشت ملی بریتانیا همچنین توصیه می‌کند که بزرگسالان دو نوبت در هفته فعالیت‌هایی که به تقویت عضلات کمک می‌کند، انجام دهند.

یوگا، پیلاتس، وزنه برداری، باغبانی سنگین و سخت و حمل کیسه‌های سنگینِ خرید همه جزو این فعالیت‌ها محسوب می‌شوند.

گزارش خطا
برچسب ها: سلامتی ورزش
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر