کد خبر: ۳۵۵۴
۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
قیمت کالا‌های وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

تغییرات شاخص قیمت کالا‌های وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٤٧٥,١ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣٠٤.٥ درصد) حدود ١٧٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

به گطارش اکوپل نیوز و براساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت کالا‌های وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

گزارش نهایی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی سال ١٣٩٩

در طرح شاخص قیمت کالا‌های وارداتی از کلیه کد‌های تعرفه وارداتی کشور سال ١٣٩٥ (سال پایه) استفاده شده است.

روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمار‌های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد.

نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می­شود.

تورم سالانه

تغییرات شاخص قیمت کالا‌های وارداتی مبتنی بر داده­‌های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٤٧٥,١ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣٠٤.٥ درصد) حدود ١٧٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تغییرات شاخص قیمت کالا‌های وارداتی مبتنی بر داده­های دلاری نیز در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٣٩.٥ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣١.١ درصد) حدود ٨.٤واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه­‌های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیاء چوبى، زغال چوب، چوب پنبه و...» (٧,٩ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایى یا صنایع وابسته به آن» (٥٥٤.٢ درصد) است.

همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «پوست خام، چرم، پوست­های نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» (٣.٠- درصد) می‌­باشد.

گزارش خطا
برچسب ها: کالا واردات
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر