کد خبر: ۳۹۱۲
۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته‌ای را لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران دانست و تصریح کرد که تمامی طرف‌ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است.

زبیگنیو رائو وزیر امور خارجه لهستان و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران امروز در یک گفتگوی تلفنی درخصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت خارجه، در این گفتگو وزیر امور خارجه لهستان ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور به ویژه میزبانی انسان دوستانه مردم ایران از مهاجران لهستانی در طی جنگ جهانی دوم، این روابط را برای هردو طرف افتخار آمیز ذکر کرد و اظهار داشت که در سال آینده هشتادمین سالگرد این رویداد تاریخی را در لهستان با برگزاری مراسم جشن ویژه‌ای گرامی خواهند داشت.

امیرعبداللهیان نیز متقابلا وجود مجموعه‌ای از ذهنیت‌های مثبت میان مردم دو کشور را در روابط دیرینه دو دولت بااهمیت توصیف کرد و آمادگی کشورمان را برای برگزاری مراسم مشترک گرامی داشت هشتامین سالگرد میزبانی ایرانیان از اتباع لهستانی اعلام کرد.

امیرعبداللهیان: آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن قدردانی از اهدای یک میلیون دوز واکسن کرونا از لهستان به عنوان مصداقی از روابط انسانی دو کشور توضیحاتی در خصوص وضعیت واکسیناسیون، تولید واکسن در ایران و همچنین تحت پوشش قرار دادن بیش از ۴ میلیون مهاجر افغان در ایران، به رغم تحریم‌های غیر انسانی علیه ایران بیان و اظهار داشت که از هرگونه ابتکار دیگر کشور‌ها به ویژه لهستان برای کمک به پناهجویان و مردم افغانستان که این روز‌ها در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند، استقبال می‌نماید.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به وضعیت بحران انسانی در یمن و پشتیبانی ایران از برقراری صلح، تاکید نمود بحران یمن راه حل نظامی ندارد و محاصره انسانی یمن باید برداشته شود و جنگ خاتمه یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان با خوب توصیف کردن برخی حوزه‌های همکاری به ویژه فرهنگی و علمی، دیپلماسی پارلمانی، به ناکافی بودن سطح روابط بازرگانی و اقتصادی دو کشور اشاره کرد و بر همکاری هر چه بیشتر بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

وی هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته‌ای را لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران دانست و تصریح کرد که تمامی طرف‌ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است.

وزیر امور خارجه لهستان نیز ضمن مرور روابط دوجانبه از ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از عزم آن‌کشور برای ارتقاء هرچه بیشتر روابط خبر داد.

وی همچنین از اقدامات ایران در خصوص پناه جویان افغانستان ابراز تشکر و اعلام حمایت نمود و در ادامه به بحران مهاجرت غیر قانونی به وجود آمده در مرز‌های این کشور پرداخت.

در همین خصوص وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به وجود تعداد انگشت شمار از اتباع ایرانی که تحت تاثیر اقدامات غیر قانونی برخی شبکه‌های قاچاق انسان مبادرت به سفر به بلاروس و از آنجا به طور غیرقانونی در صدد ورود به لهستانند، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مذکور، تاکید کرد که با اعزام معاون کنسولی وزارت خارجه ایران به منطقه، موفق به بازگشت تعدادی از اتباع سرگردان در مرز بلاروس و لهستان به ایران شدیم.

دو طرف تاکید کردند که به تلاش مشترک برای حل موضوع ادامه خواهند داد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر