کد خبر: ۵۱۲۱
۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸
سعید محمد:
برخی دستورالعمل‌های غیرکارشناسی، بخشنامه‌ها و قوانین موجب فرار سرمایه و کوچ سرمایه گذاران به سایر کشور‌های منطقه می‌شود.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: نقض مقررات و قوانین مرتبط با معافیت‌های مالیاتی و گمرکی موجب کاهش انگیزه و دلسردی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران شده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از فرینا، سعید محمد در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم، اظهار کرد: نقض قوانین و اعمال دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های یک شبه و غیرکارشناسی موجب ایجاد برخی موانع در مسیر تولید در این مناطق شده است.

وی بازگشت مزیت‌های مناطق آزاد در استفاده از قانون بخشودگی ۲۰ ساله ضروری دانست و افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته مناطق آزاد از شمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه خارج شده اند و پیگیر اعمال معافیت مالیات بر حقوق و مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق هستیم.

دستورالعمل‌های غیرکارشناسی باعث کوچ سرمایه گذاران به سایر کشور‌های منطقه می‌شود

مشاور رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: برخی دستورالعمل‌های غیرکارشناسی، بخشنامه‌ها و قوانین موجب فرار سرمایه و کوچ سرمایه گذاران به سایر کشور‌های منطقه می‌شود.

سعید محمد افزود: در حال حاضر در مناطق آزاد ارس، اروند و چابهار با مصوبه شورای تامین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده متوقف شده و پیگیر این موضوع در استان هرمزگان برای مناطق آزاد قشم و کیش نیز هستیم.

وی با اشاره مشکلات ایجاد شده درخصوص اخذ مالیات سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در مناطق آزاد کشور، افزود: پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور، افزایش پلکانی پایه‌های مالیاتی در مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی می‌باشد و پیگیر آن هستیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مشکل دوگانگی مدیریت را یکی از مشکلات دیرینه منطقه آزاد قشم دانست و اظهار کرد: حکمرانی و مدیریت باید در مناطق آزاد زیر نظر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد باشد و فعالیت غیر از این خلاف قانون است.

سعید محمد افزود: شخص آیت الله رییسی، ریاست جمهور تاکید بر اجرای ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور دارند و با اجرای این قانون مشکل دوگانگی مدیریت در منطقه آزاد قشم برطرف خواهد شد.

وی در ادامه صنعت گردشگری به عنوان یکی از بخش‌های درآمدزا در منطقه آزاد قشم نیازمند توجه ویژه دانست و ادامه داد: موضوعاتی مانند توریست درمانی، علمی و ورزشی و برگزاری رویداد‌های متنوع متناسب با فرهنگ ساکنان جزیره باید با برنامه ریزی دقیق در دستور کار قرار بگیرد.

مشاور رییس جمهور، ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری و تعامل برای استفاده از جزایر ایرانی در رویداد ورزشی قطر را موقعیتی خاص خواند و تصریح کرد: هم‌اکنون سه فروند کشتی گردشگری برای جزیره قشم خریداری شده تا در بین مناطق آزاد داخلی و کشور‌های حوزه خلیج فارس تردد کنند.

سعید محمد، بانکرینگ را فرصتی ارزشمند خواند و تاکید کرد: با ایجاد ظرفیت گردشگری و خدمات رفاهی و ایرلاین در منطقه سلخ می‌توان حوزه گردشگری بانگرینگ را رونق داد.

وی با اشاره به پیگیری موضوع ایجاد یک خط هوایی ویژه مناطق آزاد در کشور، گفت: مذاکراتی با سازمان صدا و سیمای کشور با هدف ایجاد شبکه تلویزیونی مخصوص مناطق آزاد صورت گرفته و پیگیر این موضوع هستیم.

تحریم‌های داخلی نیز مدیریت خواهد شد

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست بیان کرد: علاوه بر تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه که دشمنان علیه کشور اعمال می‌کنند، تحریم‌های داخلی نیز بر فضای تولید و سرمایه گذاری کشور تاثیرگذار است.

افشار فتح الهی در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم با مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد افزود: با برنامه ریزی دقیق و هدفمند باید فشار‌های ناشی از تحریم‌های داخلی و خارجی را مدیریت کرد.

فتح الهی ادامه داد: مقام معظم رهبری بار‌ها بر موضوع و پروژه نفوذ دشمنان تاکید کردند و این امر جز خود تحریمی‌ها و فشار‌های داخلی برای رشد و توسعه اقتصادی نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: امیدواریم با تدبیر دولت مردمی آیت الله رییسی این افراد و کارشکنان هرچه سریع‌تر شناسایی شده و از چرخه مدیریت کشور خارج شوند تا رونق اقتصادی به دوران طلایی خود برسد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با حضور جناب دکتر سعید محمد و دولت مردمی این مشکلات در کمترین زمان ممکن حل شده و رونق تولید به کشور باز گردد.

گفتنی است؛ نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم با سعید محمد، مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صبح روز جمعه برگزار شد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر