کد خبر: ۷۸۱۰
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳
نتایج یک نظرسنجی که در ماه آوریل انجام شده است، نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که دولت نفتالی بنت تا پایان سال میلادی به کار خود ادامه خواهد داد، رقمی که در ماه فوریه ۴۹ درصد بود.

جلسه تابستانی پارلمان اسرائیل در حالی روز دوشنبه ۹ مه گشایش یافت که دولت پردشمن نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور همچنان با خطر فروپاشی مواجه است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، نفتالی بنت در حالی اکثریت پارلمانی خود را کمتر از یک سال پس از روی کار آمدن از دست داده که یک شریک کلیدی‌اش هم همکاری با دولت ائتلافی او را به حالت تعلیق درآورده است، اتفاقی که می‌تواند زمینه‌ساز تلاش احتمالی مخالفان به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل برای سرنگونی دولت آقای بنت در اواخر این هفته باشد.

اگرچه به نظر می‌رسد آقای بنت خود را برای مقابله با این چالش فوری آماده کرده است، اما چشم‌انداز راهکار‌های او برای حل مسائل مهم از جمله شهرک‌سازی در کرانه باختری و بروز خشونت‌ها در هفته‌های گذشته نامشخص است.

دولت ائتلافی اسرائیل در آستانه فروپاشی

بوآز توپوروفسکی، رئیس موقت ائتلاف در مجلس اسرائیل با بیان اینکه این ائتلاف با یک «بحران جدی» مواجه است، اما ابراز خوشبینی کرد که این ائتلاف زنده بماند.

بنت برای تشکیل کابینه، ائتلافی متشکل از هشت حزب را تشکیل داد که وجه اشتراک آن‌ها فراتر از خصومت مشترکشان با نتانیاهو نبود.

با وجود این دولت آقای بنت توانسته است که روابط کشورش را با دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و متحدان عرب اسرائیل تقویت کند. دولت او همچنین به عنوان یک میانجی غافلگیرکننده در جنگ اوکراین ظاهر شده است و مرتباً با رهبران مسکو و کی‌یف گفتگو می‌کند.

از سوی دیگر اگرچه بنت مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها را رد کرده، اما تلاش داشته است تا با اتخاذ اقداماتی برای بهبود شرایط زندگی در کرانه باختری و نوار غزه، از شدت تنش‌ها بکاهد.

با وجود این، نتایج یک نظرسنجی که در ماه آوریل و توسط موسسه دموکراسی اسرائیل انجام شده است، نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که دولت بنت تا پایان سال میلادی به کار خود ادامه خواهد داد، رقمی که در ماه فوریه ۴۹ درصد بود.

برخی خبر‌ها حکایت از آن دارند که نتانیاهو در حال بررسی این موضوع است که آیا این هفته پیشنهادی برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید ارائه کند یا خیر، زیرا برای این اقدام لازم است تا دست‌کم یکی از اعضای باقی‌مانده در ائتلاف به او بپیوندد.

البته اگر آقای نتانیاهو در این روند با شکست مواجه شود دیگر نمی‌تواند برای شش ماه آینده پیشنهاد مشابهی را به پارلمان ارائه کند.

در هر حال برخی از صاحب‌نظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که ائتلاف حداقل در کوتاه‌مدت طوفان‌ها را پشت سر بگذارد، زیرا به گفته آن‌ها اگر اسرائیل با انتخابات جدید مواجه شود، حتی اعضای ناراضی ائتلاف هم موضوعات زیادی را برای از دست دادن خواهند داشت.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر