کد خبر: ۵۲۴۳
۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
سهم صادرات ایران به کشور‌های عضو اکو در مدت ۹ ماهه امسال هفت میلیارد و ۶۴۰ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۵۱۷ دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۲ درصدی داشته است.

سخنگوی گمرک گفت: تجارت ایران با ۹ کشور عضو اکو در ۹ ماهه امسال از ۲۳ میلیون تن کالا و ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عبور کرد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش رشد داشته است.

به گزارش اکوپل نیوز، سید روح الله لطیفی، اظهار داشت: از ابتدای سال تا اول دی ماه، ۲۳ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۸ تن کالا به ارزش ۱۱ میلیارد و ۷۵۴ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۷۱۶ دلار بین ایران و ۹ کشور عضو سازمان "اکو" تبادل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش رشد داشته است.

وی افزود: سهم صادرات ایران به این کشور‌ها در این مدت ۱۹ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۵۳۱ تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۶۴۰ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۵۱۷ دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل جهش ۴۱ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی در ارزش داشته است.

سخنگوی گمرک: صادرات ایران به ۹ کشور عضو اکو ۵۲ درصد رشد کرد

لطیفی درخصوص میزان صادرات به کشور‌های عضو"اکو" توضیح داد: ترکیه با خرید چهار میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، مقصد اول کالا‌های صادراتی ایران در بین اعضای "اکو" بود و پس از آن افغانستان با یک میلیارد و ۴۱۲ میلیون دلار، پاکستان با ۹۱۱ میلیون دلار، آذربایجان با ۳۸۸ میلیون دلار، ازبکستان با ۳۱۰ میلیون دلار، ترکمنستان با ۲۴۰ میلیون دلار، قزاقستان با ۱۳۳ میلیون دلار، قرقیزستان با ۶۲ میلیون دلار و تاجیکستان با ۵۴ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی صادرات کالا‌های ایرانی قرار دارند.

سخنگوی گمرک درخصوص واردات از اعضای" اکو" گفت: در ۹ ماه امسال، سه میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۰۷ تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۱۱۳ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۱۹۹ دلار از ۹ کشور عضو اکو، وارد کشورمان شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد در وزن کاهش و ۲۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

وی افزود: ترکیه با فروش سه میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلار، پاکستان با ۱۹۴ میلیون دلار، ازبکستان با ۹۷ میلیون دلار، قزاقستان با ۳۸ میلیون دلار، آذربایجان با ۳۲ میلیون دلار، ترکمنستان با ۲۵ میلیون دلار، تاجیکستان با ۱۵ میلیون دلار، افغانستان با ۱۳ میلیون دلار و قرقیزستان با بیش از دو میلیون دلار به ترتیب کشور‌های طرف معامله با ایران در تامین نیاز‌های کشور در بین اعضای سازمان "اکو" بودند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر