کد خبر: ۳۶۴۴
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴
وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر هیچ مونوکسید کربنی از این مسیر وارد خون نمی‌شود و گلبول‌های قرمز خون عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرند. فشار خون عادی می‌شود و در عرض ۲۴ ساعت، دیگر هیچ مونوکسید کربنی در خون وجود ندارد.

سالانه بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار سیگاری، سیگار را ترک می‌کنند. در میان افرادی که همچنان سیگاری هستند، بسیاری همواره از تمایلشان برای ترک سیگار می‌گویند و حتی اینکه قصد دارند این آرزو را در سال پیش‌رو عملی کنند. برای تشویق این افراد، در ادامه فهرستی از تمام فواید ترک سیگار برای تندرستی انسان ارائه می‌شود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، این فهرست به کمک دکتر پی‌یر روزاد، سم شناس فرانسوی و دکتر پی‌یر سلرز، متخصص اعتیاد در بیمارستان کورنتین سلتون پاریس تهیه شده است.

فواید کوتاه مدت ترک سیگار

اولین موضوع اینکه نیازی نیست روزها، هفته‌ها یا سال‌ها منتظر بمانید تا اولین نتایج مثبت ترک سیگار را ببینید. تحقیقات نشان می‌دهد که نشانه‌های بهبودی از همان ساعات اولیه اقدام به ترک، در بدن انسان پدیدار می‌شوند.

بعد از ترک سیگار چه تغییراتی در بدن انسان روی می‌دهد؟

در ۸ ساعت تا ۴۸ ساعت اول

با سیگار کشیدن، مونوکسید کربن قابل توجهی وارد بدن می‌شود که ناشی از احتراق ناقص سیگار است. دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر هیچ مونوکسید کربنی از این مسیر وارد خون نمی‌شود و گلبول‌های قرمز خون عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرند.

فشار خون عادی می‌شود و در عرض ۲۴ ساعت، دیگر هیچ مونوکسید کربنی در خون وجود ندارد. دو روز پس از ترک سیگار نیز، نیکوتین به طور کامل متابولیزه می‌شود و دیگر از آن به عنوان یک ماده خارجی، چیزی در بدن باقی نمی‌ماند.»

یک هفته پس از ترک سیگار

بطور کلی تنباکو به مقدار زیادی باعث از بین رفتن حس چشایی انسان می‌شود و به همین دلیل است که سیگاری‌ها باید مراقب میزان مصرف نمک، فلفل و دیگر ادویه‌ها باشند.

اما ۸ روز پس از ترک سیگار، بار دیگر حس چشایی و بویایی انسان ترمیم می‌شود و سیگاری‌های سابق می‌توانند بار دیگر طعم کامل غذا را بطور کامل درک کنند.

فواید میان مدت ترک سیگار

در این دوره می‌توان به وضوح نشانه‌های بهبودی را در اندام‌های حیاتی مانند قلب و ریه‌ها مشاهده کرد.

در ۳ تا ۹ ماه اول

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «بین ماه‌های سوم تا نهم ترک سیگار، ریه‌ها به فعالیت طبیعی باز می‌گردند. سرفه‌ها کاهش می‌یابند و فرد سیگاری سابق اکنون می‌تواند به راحتی نفس بکشد. همچنین حدود شش ماه پس از ترک سیگار، استرس ناشی از نداشتن سیگار از بین می‌رود و به این ترتیب شما آرام‌تر خواهید شد.»

علاوه بر این به گفته دکتر پی‌یر سلرز، متخصص اعتیاد در بیمارستان کورنتین سلتون پاریس، در این دوره مژک‌های تنفسی دوباره در نایژه رشد و به پاکسازی ریه کمک می‌کنند.

یکسال بعد از ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث انقباض شریان‌های خون می‌شود. اما به گفته این متخصص سم شناسی «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، دیگر سرخرگ‌ها دچار اسپاسم نمی‌شوند. خطر حمله قلبی به تدریج کاهش‌می یابد و بعد از ۵ سال به میزان ۵۰ درصد کم می‌شود.»

۵ سال بعد از ترک سیگار

زمان برای مشاهده کاهش خطر سکته مغزی کمی طولانی است. دکتر روزاود می‌گوید: «در واقع ۵ سال طول می‌کشد تا شاهد کاهش ۵۰ درصدی این خطر باشیم. همچنین پس از این مدت است که خطر ابتلا به سرطان دهان، مری و مثانه به نصف کاهش می‌یابد.»

دکتر پی‌یر سلرز نیز به این اشاره دارد که مصرف سیگار قلب را در معرض خطر قرار می‌دهد و باعث لخته شدن خون و ایجاد اختلال در ریتم قلب می‌شود، بنابراین خطر حوادث قلبی عروقی مانند مرگ ناگهانی یا سکته قلبی را افزایش می‌دهد و در دراز مدت، به تدریج به شریان‌ها آسیب می‌رساند.

اما با ترک سیگار، همه این خطرات کاهش می‌یابد، به ویژه احتمال سکته قلبی که پس از پنج سال ترک سیگار، شبیه به همان میزانی است که برای غیرسیگاری‌ها محتمل است.

بین ۱۰ تا ۱۵ سال پس از ترک سیگار

پس از ۱۰ سال، خطر ابتلا به سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد و پس از ۱۵ سال ترک سیگار، احتمال ابتلا به چنین بیماری به همان میزانی خواهد بود که برای هر فرد غیرسیگاری دیگر وجود دارد.

فواید ترک سیگار برای زنان باردار

حدود ۲۰ درصد از زنان باردار با وجود همه هشدار‌های بهداشتی، همچنان در طول بارداری خود به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. تنباکو هم این مادران و هم نوزادان متولد نشده‌شان را در معرض خطرات متعددی قرار می‌دهد.

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «اگرچه به زنان توصیه می‌شود قبل از لقاح و بوجود آمدن جنین، سیگار را ترک کنند، اما درمجموع نیز هرگز برای ترک سیگار دیر نیست؛ به خصوص زمانی که باردار هستید.

ترک سیگار در دوران بارداری، باعث می‌شود که خطراتی همچون سقط جنین، تاخیر رشد داخل رحمی و خطر زایمان زودرس بطور قابل توجهی کاهش یابد. فواید ترک سیگار پس از تولد نیز ادامه دارد، زیرا مادری که می‌خواهد با شیر خود نوزادش را تغذیه کند، اگر سیگار نکشد، شیر بیشتری تولید می‌کند.»

بعد از ترک سیگار چه تغییراتی در بدن انسان روی می‌دهد؟

سایر فواید ترک سیگار چیست؟

پول بیشتر!

اولین فایده ترک سیگار در این بخش، فواید مالی آن است. با ذخیره مقدار پولی که برای پرداخت هر پاکت سیگار می‌پرداختید (در فرانسه بطور متوسط ۱۰ یورو) می‌توانید یک هدیه خوب برای خود یا خانواده‌تان بخرید؛ این می‌تواند انگیزه خوبی برای ترک باشد.

داشتن عزت نفس بیشتر

از غرور ناشی از ترک موفقیت آمیز سیگار که دلیلی بر اراده و اعتماد به نفس شماست، نباید غافل شد. این حس که «ما قوی‌تر از سیگار بودیم» احساس لذتبخشی به انسان می‌دهد.

محیطی آرام‌تر در پی ترک سیگار

فرزندان والدین سیگاری همواره نگران سلامت پدر و مادر خود هستند و همیشه این اضطراب را دارند که آن‌ها به دلیل مصرف سیگار بیمار شوند. اما ترک سیگار والدین، برای فرزندان نیز آرامش به ارمغان می‌آورد.

والدین نیز در مقابل، زمان و انرژی بیشتری برای فرزندان خود خواهند داشت؛ به خصوص برای ورزش‌های گروهی.

ظاهر بهتر

سیگاری‌ها معمولا در ظاهر چند ویژگی مشترک دارند؛ مانند چین و چروک و حلقه‌های تیره به دور چشم. مصرف سیگار بی‌شک آثاری را روی صورت به جا می‌گذارد اگرچه ممکن است این آثار چندان باعث ناراحتی مردان نشود، اما برای زنان مهم است.

دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «وقتی سیگار را ترک می‌کنید، به پوستتان بهتر آبرسانی می‌شود، آلودگی کمتری دارد و رنگ چهره روشن‌تر می‌شود.»

دکتر پی‌یر سلرز نیز می‌افزاید که با ترک سیگار، روند پیری زودرس پوست کند می‌شود، زیرا تولید رادیکال‌های آزاد کاهش می‌یابد، پوست حالت ارتجاعی پیدا می‌کند و چین و چروک‌ها کم می‌شود، جوش‌ها به تدریج از بین می‌روند و پوست دوباره صاف و درخشان می‌‎شود.

مصرف دخانیات روی دست نیز تاثیر می‌گذارد و اغلب باعث می‌شود که پوست انگشتان زرد شوند که به گفته دکتر پی‌یر روزاد «این دود تنباکو است که در آن فرو می‌رود و رنگ پوست را تغییر می‌دهد و حتی گاه باعث تغییر رنگ ناخن‌ها می‌شود. اما وقتی سیگار را ترک می‌کنید، با تجدید سلولی، پوست رنگ گوشت خود را به دست می‌آورد.»

با ترک سیگار، به تدریج کیفیت مو نیز بهتر می‌شود، زیرا تنباکو مواد مغذی را از مو می‌گیرد و آن را کدر می‌کند. چند ماه پس از ترک سیگار، مو‌ها براق‌تر، سالم‌تر و محکمتر می‌شوند و سریع‌تر رشد می‌کنند.

دهان و دندان سالم‌تر

دهان فردی که سیگار را ترک کرده، بوی بهتری دارد و دیگر نیازی به جویدن آدامس یا برگ‌های نعنا نیست.

علاوه بر این دکتر پی‌یر روزاد می‌گوید: «یک فرد سیگاری سلامت دهانش را نیز به خطر می‌اندازد، زیرا انقباض عروق ناشی از مصرف سیگار امکان مرطوب سازی را از بافت‌های درونی دهان می‌گیرد. اما هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، اکوسیستم دهان به حالت عادی باز می‌گردد و خطر ابتلا به التهاب لثه نیز کاهش می‌یابد.»

از زردی رنگ دندان‌ها پس از چند هفته کاسته می‌شود و شانس موفقیت ایمپلنت دندان (کاشت دندان) نیز در افراد غیرسیگاری ۳ تا ۴ برابر بیشتر از سیگاری‌ها است.

افزایش توانایی جنسی با ترک سیگار

به گفته دکتر پی‌یر روزاد «یکی از دلایل ناتوانی جنسی مردان، مشکل عروقی است. با باریک شدن کالیبر رگ‌ها، خون کمتری در اندام‌های تناسلی جریان می‌یابد و در نتیجه نعوظ ضعیف‌تر خواهد بود. پس از ترک سیگار، مردان نعوظ طبیعی و زنان باروری بهتری خواهند داشت.»

فواید ترک سیگار برای سلامتی کودکان

برای جلوگیری از قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار، کار‌هایی مانند باز کردن پنجرۀ اتاق، ماشین یا سیگار کشیدن در بالکن کافی نیست.

مطالعه‌ای که نتیجه آن در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی در مجله تحقیقات نیکوتین منتشر شد، نشان داد که سطح کوتینین (آلکالوئید موجود در تنباکو و از متابولیت‌های نیکوتین) در ادرار کودکانی که والدینشان سیگاری بودند دو برابر بیشتر است.

دکتر روزاد هشدار می‌دهد: «کودکی که در معرض دود سیگار والدینش قرار می‌گیرد، بیشتر به عفونت‌های تنفسی، عفونت گوش و آسم مبتلا می‌شود».

پژوهشگران دانشگاه پیر و ماری کوری نیز نشان داده‌اند که والدین کودکان سیگاری عصبانی‌تر هستند و نزاع‌های بیشتر و اضطراب بیشتری داشتند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر